Výuka jazyků on-line?

V samém úvodu mých webových stránek se dočtete, že nevěřím v angličtinu za 30 dnů a podobné nesmysly. A fakt ne. Když vám někdo bude chtít prodat nějakou zázračnou učebnici, sérii kouzelných cédéček nebo třeba kouzelnou mastičku z chytrolínu jazykového, tak vás tahá za šos, neboli he is pulling your leg, což je výraz sice běžný a užitečný, ale během těch třiceti dnů ho s největší pravděpodobností nepotkáte.

Nicméně to neznamená, že takové produkty musí být nutně k ničemu. Někdo si dal tu práci a vybral z jazyka to, co pokládá za to nejelementárnější, nejužitečnější, nejpotřebnější a nejsnáze naučitelné, což je veskrze záslužné, jen od toho nečekejte zázraky. Kdo chce cokoliv dobře umět, musí do toho investovat čas a úsilí. I portrét se dokážete naučit malovat na workshopu během víkendu, ale akademický malíř se z vás ještě nestane.

Narazil jsem na on-line kurz jménem English in 30 minutes. Název je trochu zavádějící, protože se jedná o doporučenou délku studia denně, po dobu víceméně úměrnou vašemu jazykovému géniu, míře motivace a výši finančních prostředků. Online kurzy nejsou v našich zeměpisných šířkách až tak běžné, byť se tento trend postupně mění. Oproti kurzům běžným, nazvěme je třeba docházkové, a lhostejno jestli někam docházíte vy nebo dochází lektor za vámi, mají řadu nesporných výhod a sem tam i nevýhodu.

Modernímu Člověku Uspěchanému se určitě zalíbí, že si ke studiu sedne, kdy a až bude mít čas. Třeba ve tři v noci, pokud je to nespavec. Počítači je to jedno, ale kdyby měl člověk na tuhle dobu sehnat lektora, asi by se mu to trochu prodražilo. Mluvím ze sebe, protože si buďte jisti, že bych takového studenta pořádně zkasíroval, už jen proto, že by mě taková práce pravděpodobně vyřídila tak, že bych byl celý další den neschopen jakékoliv smysluplné, natož pak výdělečné činnosti. Další plus bych spatřoval v tom, že si dotyčný student může nějakou problematickou lekci pouštět pořád dokola, kolikrát bude chtít, protože i trpělivost nás, lektorů, byť je ve srovnání s běžnou populací takřka nebetyčná, má přece jen své hranice. Studenta sociopata zase možná nadchne, že nemusí vidět žádné reálné lidi. A nadšence do technologií okouzlí už jen to, že bude moci využít své oblíbené… technologie, díky kterým si svůj oblíbený kurz otevře třeba na lavičce v parku, zastávce autobusu nebo ve vlaku.

Kromě těchto a mnoha jiných výhod má tento způsob výuky samozřejmě i své mouchy. Gramatiku se tak naučíte, dejme tomu, slovíčka taky. I hravě, samé křížovky, doplňovačky, animované vychytávky. Ale jazyk je přece jen především o komunikaci, a tady vám počítač člověka nenahradí. Zatím. Možná ještě pár desítek let ne. Může sice mít naprogramovanou širokou škálu odpovědí, ale vše, co se jim vymyká, označí nejspíš za chybu. Skutečný živý učitel si s vámi bude povídat, pak vám řekne nejen v čem děláte chyby, ale nejspíš i proč. Nadto vám ještě navrhne postup jak je odstranit a může s nimi cíleně a potřebně dlouhou dobu pracovat. Jestli takový online kurz někde existuje, nikdy jsem o něm neslyšel. Což je nepravděpodobné, protože jeho tvůrce by si nejspíš odnesl Nobelovu cenu za průlomové objevy v oblasti umělé inteligence a do půl roku bychom měli na trhu roboty, že by Asimov zajásal.

Online kurzy mají ve výuce své místo a jsou v mnohém užitečné. Ale jako každý nástroj jsou užitečné jen potud, pokud se používají rozumným způsobem a k účelu, jemuž mají sloužit, s ohledem na výsledky, jichž mají pomoci dosáhnout. I takový šroubovák je geniální a nezastupitelný nástroj, nicméně v oblasti ortodoncie se asi příliš neuplatní.

Máte-li pocit, že by online-kurz byl pro vás tím pravým ořechovým, máte k tomu určitě dobré důvody a rozhodně do něj běžte. Na svých stránkách vám jich postupně nabídnu celou řadu. Troufám si říct, že jako lektor s dvacetiletou praxí poznám, jestli může fungovat, nebo z vás má jen tahat peníze. Ale to hlavní je použít ten počítač, kterým nás vybavila evoluce. Makala na něm 4,5 miliardy let a tak se dá tušit, že nic, s čím za poslední půl století přišel člověk, se mu nemůže rovnat. Váš mozek.

Víte, co chcete, a proč. Když se logicky zamyslíte nad způsoby, jakými toho dosáhnout, určitě vás napadne, čím ten on-line kurz doplnit. Když se potřebujete jen připravit na zkoušku, osvěžit si gramatiku, naučit se slovíčka a procvičit poslech, pak si s ním nejspíš vystačíte. Když se chcete naučit mluvit, měli byste mluvit, a na to potřebujete druhého člověka. Online-kurz může samozřejmě obsahovat i tuto složku, třeba prostřednictvím Skypu. Taky si můžete svůj mluvený projev nahrát a poslat učiteli k ohodnocení, ale přirozená komunikace to samo sebou není.

Takže moderním technologiím a zdravému rozumu zdar a na shledanou příště. Třeba na mých online lekcích angličtiny a španělštiny. Link v logu s moudrou sovou.

Štítky , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.