Toto je česká verze. Na jejím konci najdete odkaz na verzi anglickou a španělskou, které jsou mimo videa v daném jazyce opatřeny též poslechovým cvičením, plus klíč.
Ať se zabýváte učením se jazyku, malováním či čímkoliv jiným kreativním, jsou vaše výsledky v dané činnosti ovlivněny celou spoustou faktorů: vašimi dispozicemi, talentem, zkušenostmi, zdravotním stavem, pílí, kterou tomu věnujete, a podobně. Lidi mají tendence ty vlivy dělit zhruba na dvě skupiny: na faktory fyzické, jako třeba to zdraví, a mentální, čili třeba inteligenci, talent a tak. Jenže dělící čára mezi nimi není tak jasná. Intelektuálové zhusta obyčejným fyzičnem pohrdají, protože oni přece pracují hlavou. Jenže ona hlava, a mozek v ní, je taky fyzická záležitost. A kondice toho mozku se dá jen těžko oddělit od kondice zbytku těla. Je legrační, že když vás bolí palec u nohy, stane se rázem celý váš vesmír poněkud palcem-u-nohy-centrickým.
Kdo chce dosahovat dobrých výsledků v duševní činnosti, jako třeba studiu jazyků, překladatelství, pedagogické činnosti, co já vím, čím se zabýváte, by neměl zapomínat na stav svého těla. Takže si dnes probereme zásady jediného správného životního stylu, totiž toho mého. V první řadě: Buďte skromní…
Tak tedy znovu. …životního stylu, jak vyhovuje mě. Můžete se inspirovat. Nebo si zaťukat na čelo, jak je libo.

- Vstávejte a choďte spát zhruba ve stejnou dobu. Vždy. V pondělí i sobotu. Vaše tělo má své biorytmy a svým způsobem miluje rutinu. Rozumnou rutinu.
- Ráno si zacvičte, protáhněte se, udělejte nějaké to dechové cvičení. Každý podle svých potřeb. Kdo má problémy se zády bude asi dělat něco jiného než ten, kdo bojuje s nadváhou.
- Dejte si studenou sprchu. Probudí vás lépe než kafe, rozproudí vám krev, lymfu a čchi. Vážně. Pokud nevíte jak na to, zeptejte se pana Wim Hofa. Základní principy najdete volně na internetu, ani nemusíte za drahé peníze kupovat jeho kurs. Stejně v podstatě jen prodává studenou vodu.
- Zdravě se nasnídejte. Asi bych to nepřeháněl se sušenkami, buchtou a smaženými klobásami s vajíčkem, džemem a toustem.
- 15 minut s Duolingem, či jinou oblíbenou on-line jazykově vzdělávací platformou.
- Pusťte se do práce.
- Po zdravém obědě si dejte krátkou siestu. Vím, že se to lehce řekne, než udělá. Takže si dejte tu siestu, pokud potřebujete, chcete a můžete.
- Pokračujte v práci.
- Běžte se projít, zaběhat si, zaplavat si, vyšlápněte nějaký ten kopec na čerstvém vzduchu. A hezky svižně, neflákejte to.
- Věnujte se svým koníčkům, rodině, dělejte, co vás těší.
- Po časné zdravé večeři pokračuje v denním plánu dle možností a chuti.
- 15 minut s Duolingem, či jinou oblíbenou on-line jazykově vzdělávací platformou.
- Večer to nepřehánějte s civěním do obrazovky, beztak jste to dělali celý den. Myslete na kvalitu večerního osvětlení. Modré světlo není večer moc dobrá věc, koho by zajímalo proč a jak a co s tím, zkoukněte nějaké video pana Medřického. Je to trochu… výstřední postava a dost to přehání, ale v zásadě má pravdu. A taky firmu na zdravé žárovky.
- Spát choďte zhruba ve stejnou dobu, a to tak, abyste spali zhruba těch 8-9 hodin. V co nejčernější tmě. Koho zajímá proč a jak, viz kniha: Proč spíme. Kdo si ji přečte, ten bude následky spánkové deprivace zděšen tak, že z toho zaručeně neusne.
- Udržujte zdravé, harmonické a vzájemně obohacující vztahy s lidmi. Pořiďte si nějakou smysluplnou, nadějí a optimismem hýřící životní filosofii. Okamžitě.

Je pravda, že všechny ty věci jako cvičení, studené sprchy, pohyb na čerstvém vzduch a dlouhý spánek jsou trochu časově náročné, a že kvůli nim člověk nemůže věnovat tolik času práci – a učení. Na druhou stranu ovšem je fakt, že vyspaný, energií sršící zdravý jedinec pracuje rychleji a efektivněji. Spánkově deprivovaní workoholici sice stráví v práci víc času, ale otázka je, jestli to za to stojí. Spíš ne.
A poslední věc, rozumí se samo sebou, že nic není tesáno do kamene, a i tento rigidně vyhlížející seznam skýtá možnost ledacos dle potřeby vyšoupnout, přišoupnout a upravit. S výjimkou té studené sprchy. Ta je povinná.