Stává se tradicí, že k nám z těchto stránek, potažmo videí, na něž často odkazují, promlouvají rozličné celebrity. Měli jsme tu všelijaké vědce, britskou královnu, a nyní k nám promluví bývalý guvernér Kalifornie, nepřekonatelný Arnold Schwarzenegger. Tohoto člověka jsme zvyklí vídat v rolích postav, které nejsou zrovna pověstné svým pacifismem a odporem k násilí, leč právě takové je jeho dnešní poselství. Arnie se rozhodl nepřejít mlčením kulišárnu prezidenta, jenž poštval dav svých ne zcela příčetných stoupenců proti Kapitolu, což několik lidí zaplatilo svými životy.
Vy, kdo jste sem přišli jako obvykle brousit své poslechové dovednosti, už víte, co bude následovat. Video, s ním spojené jazykové úkoly, odkaz na slovíčka v aplikaci Quizlet a klíč k řešení. Vy ostatní, kteří již anglicky dokonale umíte a nic zlepšovat nepotřebujete, tuto sekci klidně skočte.
True or False?
- Arnold compared the Proud Boys to the NAZI, who attacked the Jews in 1938.
- Arnold said that before the attack on the Capitol, the Americans had thought that Democracy was something natural that could never be lost.
- Arnold said that he had seen many alcoholics during the WW2.
- Arnold said that his father had been an unusually violent man who had often behaved aggressively at home.
- Arnold says he is afraid that these things will soon happen in the US.
- Arnold blames Donald Trump for the violence, but he adds that he has already lost all the influence he used to have.
- Arnold accused some members of his own political party of being unprincipled.
- Arnold says that Catholicism has taught him to serve a higher cause.
- When talking about his sword, Arnold said that American democracy was safe because people were willing to protect it with their weapons.
- Arnold has expressed serious doubts that J. Biden will be able to unite the Americans.
Právě shlédnuté video nás může inspirovat k několika otázkám. Na prvním místě je asi ta, jestli nakonec D. Trump odejde z Bílého domu po svých, nebo zdali bude vynesen, kopající a slintající, ve svěrací kazajce. Druhá je z oblasti spíše jazykovědné a pedagogické. A to, jak to mám udělat, abych měl dokonalou americkou výslovnost. Takovou, jako Arnold ani po letech nemá.
První otázka se v brzké době zodpoví sama, co se té druhé týče, rozdělil bych ji do dvou oblastí. Chcete-li mluvit jako Američan či Brit, musíte se vystavit zdrojům té či oné jazykové varianty. Čím víc, tím líp. Filmy, audioknihy, mluvené zprávy, PC hry. Obklopit se tak hovořícími lidmi. Ideálně na místě jejich přirozeného výskytu. A nasávat. A samozřejmě se je snažit napodobovat. Všichni máte jistě tu zkušenost, že jisté době pobytu mimo rodnou vísku, se vám po návratu domů místní pošklebují, že mluvíte jako… jako člověk odjinud. Jste-li z Ostravy a osud vás zavál na západ, budou se vám po návratu na sever Moravy smát, že mluvíte jako Pražák. To se sice stále pohybujeme v rámci jednoho jazyka, ale v podstatě je to stejné i při překročení hraničních hvozdů. Jen to může déle trvat. A někdy se to nemusí povést na sto procent.

Druhá věc, která mě k tomu napadá, je otázka, proč byste vůbec měli chtít mluvit jako Američan či Brit. A to pomíjím, že ani Britové ani Američané zdaleka netvoří nějakou přízvukově homogenní skupinu, stejně jako se mluví jinak v Ostravě, Brně a Praze. Tedy proč vlastně? Jak vám dají bolestně pocítit vaši známí z Ostravy, váš přízvuk je součástí vaší identity. Toho, co jste. Nebo jste byli. Než jste podlehli vábení velkoměsta a odrodili se. Tím chci říct, že je úplně v pořádku mluvit anglicky jako Čech. Ale za předpokladu, že je vám rozumět. Můžete mít výslovnost specifickou a od úzce lokální anglofonní majority odlišnou, leč ideálně jen do té míry, kdy nepřekáží komunikaci. Viz starý dobrý terminátor Arnold. Američané se mohou tu a tam lehce ušklíbat nad jeho rakouským přízvukem, který je i po letech v USA patrný, ale silně pochybuji, že by si kvůli němu nekoupil v obchodě rohlík, nepopil pivo s kamarády v hospodě a nesehnal práci. A je díky němu „svůj.“ Jedinečný.
Pokud jste ovšem jedineční takovým nešťastným způsobem, že vám Angličané či Američané nerozumí, zkuste na tom zapracovat v individuálně pojatém jazykovém kurzu. Úplně namátkou třeba v tom mém. Díky covidu a SKYPU ani nemusíte bydlet v Berouně jako já, asimilovaný ekonomický uprchlík z Ostravy.